JavaScript is required for this website to work.
BUITENLAND

Welkom in de AI-verkiezingscampagne van de toekomst

NieuwsBart Maddens9/6/2026Leestijd 3 minuten
‘De oude gevestigde orde is ontmaskerd en haar plan is mislukt.’ klinkt het in
dit AI-gegenereerde filmpje.

‘De oude gevestigde orde is ontmaskerd en haar plan is mislukt.’ klinkt het in dit AI-gegenereerde filmpje.

foto © Screenshot YouTubekanaal Abelardo de la Espriella Presidente

Aangeboden door de abonnees van Doorbraak

Dit gratis artikel wordt u aangeboden door onze betalende abonnees. Neem zelf ook een abonnement en lees alle plus-artikelen én ons driemaandelijks magazine.

Ik neem ook een abonnement

De verkiezingen in Colombia op 31 mei leverden nog geen president op. De linkse Iván Cepeda en rechtse Abelardo de la Espriella – ‘El Tigre’ – vechten het uit in een tweede ronde op 21 juni.  In Colombia en ver daarbuiten kijken waarnemers met grote ogen hoe ‘El Tigre’ artificiële intelligentie gebruikt om wellicht, als complete outsider, de presidentsverkiezingen te winnen. Het lijkt alsof we voor het eerst kennismaken met de verkiezingscampagne van de toekomst.

De campagne van zakenman De la Espriella is overvloedig en enorm gediversifieerd. Sociale media worden overspoeld met honderden AI-filmpjes. De campagne is bijna non-stop entertainment, gebaseerd op alle mogelijke filmgenres. Zo zijn er filmpjes waarin Abelardo zijn linkse tegenstander te lijf gaat in een boksmatch, zoals Sylvester Stallone in Rocky. Beide politieke tegenstanders racen ook tegen elkaar, zoals in het recente F1-The Movie. Of ze nemen de gedaante aan van robots, zoals in Transformers of een Marvel-film . Vaak wordt gebruikgemaakt van de beeldtaal van rampenfilms, science fiction en videogames. De politici worden daarin ongelofelijk realistisch in beeld gebracht.

Daarnaast is er heel wat content in tekenfilmstijl, duidelijk geïnspireerd op Encanto van Pixar/Disney (een film over Colombia trouwens). Deze filmpjes hebben een veel zachtere en sympathiekere toonzetting en zijn minder confronterend. In nog een andere reeks verschijnt Abelardo als een stripfiguurtje. Nu het WK nadert zien we hem ook meer en meer als voetballer op het veld, in het truitje van de Colombiaanse nationale ploeg de ‘Selección’. Ook religie is nooit ver weg, in de lijn van de zeemzoeterige religieuze kitsch die tegenwoordig zeer in trek is op de sociale media. Dit alles wordt gelardeerd met eindeloos veel AI-gegenereerde liedjes, jingles en dansjes.

Homogeen

Maar een minderheid van al die videoclips is gelinkt aan de officiële campagne van Abelardo. Bij de meeste filmpjes is het onduidelijk waar ze vandaan komen. Ze circuleren anoniem op de sociale media of worden gepost door influencers. Dat laat de kandidaat ook toe om zich ervan te distantiëren als het te grof wordt.

Sinds de campagne voor de tweede ronde op 21 juni is de plotlijn nog eenvoudiger geworden.

Toch bestaat er weinig twijfel over dat de marketingmensen van presidentskandidaat Abelardo direct of indirect achter al die content zitten. Want ondanks de caleidoscopische diversiteit qua vorm en genre, zijn de filmpjes thematisch vrij homogeen. Het is altijd Abelardo die, hetzij in eigen gedaante, hetzij in de gedaante van een tijger, de vijand verslaat. De tegenstanders, dat zijn de communisten, de terroristen, de criminelen en hun handlangers, ‘los de siempre’, die van altijd, de traditionele politici.

Sinds de campagne voor de tweede ronde op 21 juni is de plotlijn nog eenvoudiger geworden. Superheld Abelardo verslaat Cepeda en maakt zo van Colombia een ‘Patria Milagro’, een miraculeus vaderland.

Inhoud

Onnodig te zeggen dat ernstige inhoudelijke thema’s amper een rol spelen in die campagne. Er zijn wel gesofisticeerde ‘stemtesten’ in de serieuze media, maar die situeren zich in een intellectuele bubbel en lijken weinig verband te houden met de echte campagne. Tv-debatten tussen de kandidaten zijn er ook al niet, daarvoor is de onderlinge afkeer te groot. Zoals ik eerder al schreef voor Doorbraak gaat het in Colombia om een epische strijd van goed tegen kwaad, op leven en dood. De technische kwesties die in de stemtesten zitten (zoals het begrotingstekort, de arbeidsreglementering of het energiebeleid) verworden dan al snel tot trivialiteiten.

België

In de meer saaie Vlaamse en Belgische politiek zal het wellicht niet zo’n vaart lopen. Toch kan het niet anders of ook bij ons zal die manier van campagnevoeren ingang beginnen te vinden. Er is immers het structurele gegeven dat AI het mogelijk maakt om heel goedkoop en in een mum van tijd spectaculaire videocontent te genereren en online te plaatsen. De overwinning is misschien wel aan de partij die als eerste op die kar kan springen, en er het best in slaagt om de nieuwe technische mogelijkheden creatief en efficiënt in te zetten. Wellicht gaat gladiator Magnette dan het gevecht aan met leeuw De Wever in het Colosseum.

Bart Maddens (1963) is germanist en politieke wetenschapper. Als student was hij actief in het KVHV van Leuven en in de Volksunie-Jongeren. In de jaren 1990 was hij lid en bestuurder van het IJzerbedevaartcomité. Vandaag publiceert hij regelmatig opiniestukken over de Vlaamse Beweging en de staatshervorming. Hij is auteur van onder meer 'Omfloerst separatisme. Van de vijf resoluties tot de Maddens-strategie'. 

Commentaren en reacties