JavaScript is required for this website to work.
Migratie

App met data over migratie of islamisering? Verbieden, die handel!

Nieuwe app wakkert debat in Frankrijk aan

NieuwsFilip Michiels15/1/2026Leestijd 3 minuten
Op mafrance.app kan iedereen de ‘veranderingsindex’ van zijn of haar gemeente
raadplegen. Het zorgt voor een storm van verontwaardiging in links Frankrijk.

Op mafrance.app kan iedereen de ‘veranderingsindex’ van zijn of haar gemeente raadplegen. Het zorgt voor een storm van verontwaardiging in links Frankrijk.

foto © MaFrance.app

Aangeboden door de abonnees van Doorbraak

Dit gratis artikel wordt u aangeboden door onze betalende abonnees. Neem zelf ook een abonnement en lees alle plus-artikelen én ons driemaandelijks magazine.

Ik neem ook een abonnement

In Frankrijk woedt een stevige polemiek over de site en app Où va ma France. Die wil het debat over migratie, islamisering en onveiligheid objectiveren met gedetailleerde cijfers per gemeente. De site krijgt nu vanuit linkse hoek het verwijt ‘moslims te stigmatiseren’ en ‘statistieken op etnische basis’ te brengen. Een groen parlementslid wil de website zelfs offline laten halen.

Wie plannen koestert voor een citytrip naar het zonnige Nice weet het wellicht liever niet, maar echt veilig kan je de Zuid-Franse stad niet bepaald noemen. Zo ligt het aantal fysieke gewelddaden er ruim viermaal hoger dan in in de rest van het departement Alpes-Maritimes, waarvan Nice de hoofdstad is. De algemene onveiligheidsindex ligt er met een score van 481 zelfs bijna vijfmaal zo hoog als de gemiddelde Franse index (100), zo leren ons de cijfers op Où va ma France.

Ook wat het aantal migranten betreft, wijkt Nice fors af van het Franse gemiddelde. En niet toevallig (?) telt de stad inmiddels ook negentien moskeeën. Net iets meer dan 75 procent van de inwoners is in Frankrijk geboren, waardoor Nice op de ‘culturele veranderingsindex’ een score van 254 haalt, ook alweer fors boven het algemene Franse gemiddelde.

Haat en discriminatie

Dat de site, die pas vorig jaar online kwam maar op X intussen al meer dan 24.000 volgers telt, het hoge aantal niet-Europese migranten en de groeiende islamisering van Frankrijk viseert, is zonneklaar. En dat de Franse linkerzijde daar niet bepaald mee opgezet is, mag ook duidelijk zijn.

Een parlementslid beschuldigt de site ervan burgers op te delen op basis van hun etnische achtergrond en aan te zetten tot haat en discriminatie

Sabrina Sebaihi, een groen parlementslid dat zelf ook Algerijnse roots heeft, beschuldigt de site er nu van Franse burgers op te delen op basis van hun etnische achtergrond. Ze vindt ook dat de initiatiefnemers aanzetten tot haat, discriminatie en geweld op basis van godsdienstige overtuiging of ras. Daarom heeft ze minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez nu ook gevraagd de website te verbieden. Tegelijk is ze in Parijs ook naar het gerecht gestapt. Een aantal grote linkse media tonen zich even verontwaardigd en sprongen intussen mee op de kar.

Betrouwbare bronnen

Wie er precies achter Où va ma France zit, blijft voorlopig een goed bewaard geheim, maar één ding is zeker: ze beschikken over de nodige humor. Ze hebben zichzelf het pseudoniem Rémi Gration aangemeten, een weinig subtiele toespeling op ‘remigratie’. Klik je op de site bepaalde parameters of indexen aan, dan kan je zelf kiezen tussen verschillende versies: ‘neutraal’, ‘inclusief’ of ‘identitair’. De cijfers blijven onveranderd, maar de omschrijvingen en begeleidende teksten worden lichtjes aangepast.

De cijfers zijn afkomstig van betrouwbare bronnen

Met die cijfers zelf is overigens niets verkeerd: ze zijn afkomstig van betrouwbare bronnen, zoals Franse ministeries of het Franse Instituut voor de Statistiek. De maker van de site verdedigt zich ook tegen de beschuldigingen van stigmatisering. ‘Opmerkelijk genoeg neemt niemand aanstoot aan een site zoals trouvetamosque.fr (‘Vind je moskee’), waar gebruikers islamitische gebedshuizen kunnen vinden,’ merkte hij onlangs op in een interview.

Misdaadcijfers

Wat ook duidelijk is: met deze site speelt de maker nadrukkelijk in op de almaar groeiende onrust bij heel wat Fransen over de impact van ongebreidelde migratie en islamisering in almaar meer Franse steden. De combinatie van etnische, sociaalculturele en misdaadcijfers doet de rest, al is hij natuurlijk wel zo slim om mogelijke conclusies aan de lezer over te laten.

‘Rémi Gration’ is wel zo slim om mogelijke conclusies aan de lezer over te laten

Per departement kan die lezer verder doorklikken naar de data van specifieke gemeenten. Voor elke gemeente volgt dan eerst een algemene index, een soort van samenvatting van een vijftal meer specifieke indexen. Ligt de waarde van deze algemene veranderingsindex hoger dan 100, dan betekent dit dat de gemeente in kwestie slechter scoort dan de veranderingsindex voor heel Frankrijk. Het gewicht van de verschillende coëfficiënten in die algemene veranderingsindex is uiteraard wél subjectief, maar dat geeft ‘Rémi Gration’ zelf ook toe.

Per gemeente volgen daarna ook cijfers over onder meer het aantal inwoners van buitenlandse origine, het aantal moskeeën en het aantal opvangplaatsen voor migranten. Als toetje op de taart volgt er ook nog een hele rist uitgesplitste misdaadcijfers. Of zoals een fan op X het verwoordde: ‘Handig toch voor wie verhuisplannen koestert.’

Filip Michiels is zelfstandig journalist/auteur en schreef ruim 20 jaar voor diverse Belgische kranten, weekbladen en websites. Hij won tweemaal de Citi Persprijs voor economische journalistiek en was eenmaal genomineerd voor de Belfius Persprijs. In 2022 publiceerde hij de biografie van Bessel Kok: "Chaos & Charisma". Hij werkt sinds 2019 voor Doorbraak en coördineert ook Doorbraak Magazine.

Commentaren en reacties